Skip to content
Gaji

Kadar pengangguran 2.9% sorok 10.1% pengangguran belia apabila AI potong kerja peringkat awal

Pengangguran nasional baca 2.9%, tapi data DOSM tunjuk 10.1% belia 15 hingga 24 tahun tak dapat kerja, sementara AI hapuskan tugas rutin yang dulu latih pekerja baru.

Ringgit2U · · 5 minit bacaan
Graduan muda Malaysia pakai jubah konvokesyen cari iklan kerja atas laptop
  1. Apa yang berlaku1/6

    Angka 2.9% tak ceritakan kisah graduan baru

    Kadar pengangguran nasional kekal di 2.9 peratus, tapi Jabatan Perangkaan Malaysia (DOSM) letak pengangguran dalam kalangan belia 15 hingga 24 tahun pada 10.1 peratus pada Ogos, iaitu 291,300 orang.

    Andy Iskandar Baharudin, 23, graduan kewangan dari universiti awam, sudah hantar permohonan ke lebih 100 syarikat sejak latihan industri tamat pada Julai. Graduan pemasaran Nafeesa Azman, 24, sudah hantar 200 hingga 300 permohonan dalam dua bulan.

    Tugas rutin yang dulu latih pekerja baru — buat nota, siapkan slaid, kumpul data — sekarang AI buat lebih laju dan lebih murah, menurut South China Morning Post.

  2. Angka sebenar2/6

    Jurang antara kadar headline dengan realiti graduan

    10.1%pengangguran belia (15–24), Ogos
    291,300belia Malaysia tanpa pekerjaan
    32.2%graduan kurang pekerjaan pada 2024

    DOSM dapati 35.2 peratus pekerja berpendidikan tinggi yang bekerja berada dalam jawatan separuh mahir atau kurang mahir pada suku kedua. Kementerian Sumber Manusia beritahu Parlimen pada Jun bahawa 1.6 juta graduan, atau 32.2 peratus tenaga kerja graduan, kurang pekerjaan pada 2024.

    PetunjukAngkaSumber / tempoh
    Kadar pengangguran nasional2.9%DOSM, 2026
    Pengangguran belia (15–24)10.1% / 291,300DOSM, Ogos 2026
    Graduan pendidikan tinggi dalam kerja kurang mahir35.2%DOSM, S2 2026
    Graduan kurang pekerjaan1.6 juta (32.2%)Kementerian Sumber Manusia, Jun 2026
    1. 01/03

      Jurang antara kadar headline dengan realiti graduan

      pengangguran belia (15–24), Ogos10.1%

      pengangguran belia (15–24), Ogos

  3. Kenapa ia penting3/6

    AI nipiskan tangga pertama, tapi kehilangan kerja besar-besaran belum disahkan

    Sebuah kajian yang ditugaskan oleh Kementerian Sumber Manusia dapati tahun lepas bahawa 600,000 kerja sedia ada 'berisiko' akibat AI. Namun, bekas menteri Steven Sim kata sehingga 60 peratus majikan merentas 10 sektor utama jangka AI akan cipta kerja.

    Pertubuhan Buruh Antarabangsa (ILO) anggaran hampir 80 juta pekerja Asia Tenggara akan terjejas oleh AI, dan 11.7 juta mungkin hilang kerja atau lihat tugas mereka diubah semula. Namun, laporan Julai ILO dapati tiada bukti lagi kehilangan kerja besar-besaran didorong AI di rantau ini.

    Gambarannya bercampur: AI buang tugas kompleksiti rendah yang dulu jadi tugasan pertama graduan, tapi jumlah kerja keseluruhan belum runtuh. Leher botol ada di pintu masuk, bukan pada tangga keseluruhan.

  4. Kesan pada dompet anda4/6

    RM3,000 yang diminta; RM2,500 lantai gaji yang dicadangkan untuk graduan

    Nafeesa mahu sekurang-kurangnya RM3,000 sebulan, tapi kata majikan yang dah guna alat AI tawar gaji rendah. Banyak tawaran tak capai angka itu.

    Belanjawan 2027 cadangkan gaji permulaan RM2,500 sebulan untuk jawatan separuh mahir dan graduan. Ini bukan gaji minimum nasional, yang RM2,000 mulai Jun 2027. Butiran pelaksanaan gaji permulaan RM2,500 belum dikeluarkan.

    Contoh: Graduan baru yang ditawarkan gaji kasar RM2,500, selepas potongan KWSP (11%), PERKESO dan EIS, gaji bersih masuk akaun lebih kurang RM2,200 sebelum PCB. Pada gaji ini, PCB biasanya RM0 untuk pekerja bujang dengan hanya pelepasan automatik.

    1. 02/03
      291,300belia Malaysia tanpa pekerjaan

      Jurang antara kadar headline dengan realiti graduan

      belia Malaysia tanpa pekerjaan

  5. Kenapa ia penting5/6

    Singapura bergerak pada tangga bawah yang sama rosak

    Perdana Menteri Singapura Lawrence Wong kata pada 12 Oktober bahawa AI mungkin dah rosakkan "tangga bawah" kerjaya. Singapura akan beri subsidi kepada syarikat yang ambil pekerja latihan industri dan sudah umum pelan S$1 bilion (RM3.19 bilion) untuk naik taraf kemahiran pekerja, infrastruktur, perkakasan dan penyelidikan.

    Pengarah Urusan IMF Kristalina Georgieva amaran pada 16 Oktober bahawa anak muda yang dulu akan ambil kerja rutin profesional sekarang hidang kopi di Starbucks. "Itu bukan yang saya rasa anak muda di dunia idamkan," katanya pada mesyuarat tahunan IMF dan Bank Dunia di Bangkok.

  6. Perkara untuk dipantau6/6

    Apa yang belum pasti untuk graduan Malaysia

    Gaji permulaan RM2,500 untuk graduan diumumkan dalam ucapan Belanjawan 2027 tapi belum digazetkan atau dirinci. Semak portal belanjawan Kementerian Kewangan untuk Rang Undang-Undang Kewangan dan sebarang garis panduan pelaksanaan.

    Gaji minimum nasional RM2,000 berkuat kuasa mulai Jun 2027. Prospek buruh serantau ILO yang seterusnya akan tunjuk sama ada penemuan "belum ada kehilangan besar-besaran lagi" kekal sampai 2027.

    Harapan Andy, dipetik oleh SCMP, ringkas sahaja: "Kami memang nak bekerja, nak kumpul pengalaman dan bina kerjaya sendiri."

    1. 03/03
      Penyata bulanan

      Jurang antara kadar headline dengan realiti graduan

      Kadar pengangguran nasionalDOSM, 2026
      Pengangguran belia (15–24)DOSM, Ogos 2026
      Graduan pendidikan tinggi dalam kerja kurang mahirDOSM, S2 2026
      Graduan kurang pekerjaanKementerian Sumber Manusia, Jun 2026

Soalan lazim

Adakah kadar pengangguran 2.9% itu salah?

Tidak. 2.9% ialah purata nasional merentas semua umur dan tahap pengalaman. DOSM pecahkan lagi: belia 15 hingga 24 tahun hadapi pengangguran 10.1%. Kadar headline betul, tapi ia puratakan kesakitan yang dirasai pekerja baru.

Adakah gaji permulaan RM2,500 itu gaji minimum?

Tidak. Gaji minimum nasional ialah RM2,000 mulai Jun 2027. Angka RM2,500 ialah gaji permulaan yang dicadangkan untuk jawatan separuh mahir dan graduan di bawah Belanjawan 2027. Butiran pelaksanaan belum dikeluarkan.

Adakah AI betul-betul dah sebabkan kehilangan kerja besar-besaran di Malaysia?

Belum, menurut laporan Julai ILO, yang dapati tiada bukti kehilangan kerja besar-besaran didorong AI di Asia Tenggara. Sebuah kajian kementerian tandakan 600,000 kerja sebagai 'berisiko', tapi itu unjuran, bukan keputusan yang disahkan.

Sumber: Ministry of FinanceMalay Mail

Bacaan seterusnya