Skip to content
KWSP⚡ Cerita visual

Belanjawan 2027: Panduan Langkah demi Langkah Auto-Enrolment KWSP pada Usia 18

Belanjawan 2027 buka akaun KWSP anda pada usia 18. Ia kekal kosong sampai anda carum. Auto Simpan dari RM10 adalah langkah pertama yang paling kecil.

Pemuda Malaysia sedang set rancangan simpanan automatik di telefon, dengan butiran akaun KWSP kelihatan
ENBM中文
  1. 01/14Photo: Kristin Hardwick / CC0 1.0

    Belanjawan 2027 auto-enrol rakyat Malaysia ke KWSP pada usia 18

    Ditawarkan 9 Okt 2026. Tiada tarikh mula diberikan. Akaun dibuka kosong — tiada apa-apa yang mengisinya melainkan anda atau majikan carum.

  2. 4x
    02/14
    Gen Z auto-save vs bukan auto-save

    Pengguna auto-save simpan empat kali lebih banyak dalam aplikasi mereka

    Data Versa sehingga 9 Okt 2026: Gen Z yang ada rancangan auto-save aktif menyimpan purata empat kali lebih banyak berbanding yang tiada.

  3. 03/14
    58%tak simpan untuk persaraan di luar KWSP

    58% pengguna tak simpan selain KWSP

    Siasatan Versa terhadap 3,506 pengguna (Jun–Jul 2026): 58% tidak simpan secara tetap untuk persaraan di luar KWSP, termasuk 20% yang belum mula di mana-mana tempat lain.

  4. 04/14Leret →

    Tiga langkah isi KWSP anda dari RM10

    1. SekarangDaftar di KWSP i-Akaun jika belum menjadi ahli
    2. SekarangSet Auto Simpan dari RM10 sebulan
    3. SekarangCarum sukarela atau mohon i-Saraan

    Tarikh mula belum diumumkan, tapi anda boleh mula sekarang melalui KWSP i-Akaun.

  5. 05/14
    Orang kata

    “Auto-enrol bermaksud wang mula masuk ke KWSP saya secara automatik.”

    Peraturannya

    Auto-enrolment hanya buka akaun. Caruman datang dari majikan anda atau caruman sukarela anda sendiri.

    Auto-enrolment bukan bermaksud auto-isi Langkah Belanjawan ini buka akaun KWSP pada usia 18. Ia tidak deposit wang ke dalamnya.

  6. 06/14
    Penyata bulanan

    Ke mana setiap ringgit Auto Simpan pergi

    Akaun Persaraan75% (dikunci sehingga 55)
    Akaun Sejahtera15% (keperluan yang diluluskan)
    Akaun Fleksibel10% (boleh tarik bila-bila masa)
    Minimum sebulanRM10

    e.g. RM10 minimum sebulan dibahagikan kepada tiga akaun KWSP di bawah struktur semasa.

  7. 07/14

    Mula pada 18 atau 25: jurangnya

    Mula pada 18RM108,500
    Mula pada 25RM68,700

    e.g. RM50/bulan pada 6% p.a. (hampir sama dengan 6.15% KWSP untuk 2025), sehingga usia 60.

  8. 08/14
    RM39,800beza pada usia 60

    Tujuh tahun tambahan bermakna RM4,200 duit anda

    Jurangnya RM39,800 pada usia 60. Keuntungan setiap tahun ditambah ke asas tahun seterusnya.

  9. 09/14

    i-Saraan tambah 20% ke caruman sukarela anda

    • i-Saraan: caruman tambahan 20%, sehingga RM500/tahun, RM5,000 sepanjang hayat
    • i-Saraan Plus: e-hailing/p-hailing, sehingga RM600/tahun, RM6,000 sepanjang hayat
    • 20% tambahan masuk ke Akaun Persaraan

    Untuk pekerja sendiri, pekerja gig atau tiada pendapatan tetap bawah 60. Daftar dan carum melalui skim ini.

  10. 10/14

    Pendaftaran buka akaun, bukan baki

    Teoh Wei Xiang, CEO Versa: kalau anda belajar atau kerja separuh masa tanpa majikan yang carum, tiada apa-apa masuk melainkan anda tambah sendiri.

    Photo: Bob Richards / CC0 1.0
  11. 11/14

    Caruman sukarela KWSP vs Versa Cash

    Versa Cash (Sep 2026)3.22% p.a. selepas caj
    Dividen KWSP (2025)6.15%

    Caruman KWSP dapat dividen tahunan yang sama (6.15% untuk 2025). Versa Cash pulangan 3.22% p.a. selepas caj pada Sep 2026. Tidak dilindungi PIDM.

  12. 12/14

    Sebelum anda set auto-save

    • Set tarikh transfer ke hari gaji masuk
    • Naikkan bila gaji anda naik
    • Rancangan RM200 yang dibatalkan selepas 3 bulan berhenti di RM600

    Pilih jumlah yang masih boleh anda bayar walaupun bulan paling teruk. Rancangan kecil yang anda kekalkan lebih baik daripada yang besar tapi anda batalkan.

  13. 13/14

    Apa yang perlu dipantau seterusnya

    9 Okt 2026Belanjawan 2027 ditawarkan, auto-enrolment diumumkan
    TBCTarikh mula auto-enrolment pada usia 18
    TBCAdakah dewasa yang sudah melebihi 18 turut disertakan

    Langkah Belanjawan 2027 diumumkan tapi belum berkuat kuasa. Tiada tarikh mula diberikan.

  14. 14/14
    Intinya

    Akaun kosong sampai anda isikan

    Belanjawan 2027 buka KWSP anda pada usia 18. Auto Simpan dari RM10 adalah langkah paling kecil untuk mula mengisinya sekarang.

Soalan lazim

Adakah auto-enrolment Belanjawan 2027 bermaksud wang masuk ke KWSP saya secara automatik?

Tidak. Auto-enrolment buka akaun KWSP pada usia 18. Wang masuk hanya bila majikan carum atau anda buat caruman sukarela. Tarikh mula belum diumumkan lagi.

Berapakah jumlah minimum untuk mula Auto Simpan?

RM10 sebulan. Auto Simpan dalam aplikasi KWSP i-Akaun tolak jumlah tetap dari akaun bank anda setiap bulan, dengan 75% ke Akaun Persaraan, 15% ke Akaun Sejahtera, 10% ke Akaun Fleksibel.

Adakah i-Saraan tersedia untuk semua pekerja?

Tidak. i-Saraan untuk pekerja sendiri, pekerja gig, atau mereka yang tiada pendapatan tetap bawah 60. Pengembara e-hailing dan p-hailing guna i-Saraan Plus. Kedua-duanya tambah 20% ke caruman sukarela anda.

Bacaan seterusnya